صفحه اصلی > اطلاعات علمی
.: اطلاعات علمی

تعريف ارگونومی

ارگونومي عبارت است از كاربرد اطلاعات علمي موجود درباره انسان (و روش هاي كسب چنين اطلاعاتي) و استفاده از آنها در طراحي تمام نرم افزارها و سخت افزارهايي كه انسان با آنها سروكار دارد. معمولاً از اصطلاحات ارگونومی و عوامل انسانی (Human Factors) به طور مترادف بهره گرفته می‌شود. هر دو اصطلاح رابطه دوسویه توانمندی های انسان و نیازمندی‌های شغلی را تشریح می‌کند و هر دو درصدد کاهش فشارهای جسمانی و روانی در محیط کار هستند. آشکارترین اثر مثبت ارگونومی، طراحی درست و مناسب مشاغل، تجهیزات و محیط کار، بالارفتن سطح ایمنی، بهداشت، تطبیق کار با کارگر و در نهایت رضایت شغلی و بهبود بهره‌وری است. در واقع "هدف اصلي ارگونومي طراحي است."

 

حوزه كاربرد ارگونومي

- در عرصه هاي گوناگون بشري شامل توانايي هاي فيزيكي، شناختي، ارتباطي، رواني و اجتماعي

- در تمام مكان ها و فضاهايي كه انسان در آنجا حضور مي يابد اعم از محيط هاي صنعتي، منازل، اماكن عمومي، پارك ها، بيمارستان ها، وسايل حمل و نقل و ...

- براي تمام سنين و تمام انسان ها با هر درجه اي از توانايي يا ناتوانی

 

اجزای ارگونومی

ارگونومی سخت‌افزار:

این جزء، عمدتاً به بررسی فیزیکی و کاربرد اطلاعات به دست آمده در طراحی همه سخت‌افزارهایی است که در محیط کار، خانه و اوقات فراغت مورد استفاده قرار می‌گیرد (مثل ابزار، وسایل، میز، صندلی، نشانگرها، کنترل ها و ...)

ارگونومی محیطی:

این جزء از ارگونومی با توانایی‌ها و محدودیت‌های انسان در برابر عوامل گوناگون محیطی مانند روشنایی، گرما، صدا، ارتعاش و... سروکار دارد. از این جزء در طراحی محیط کار انسان استفاده می‌شود.

ارگونومی نرم‌افزار یا ارگونومی شناختی:

این جزء ارگونومی با فعالیت‌هایی مانند پردازش اطلاعات، استدلال و حل مسائل در ارتباط است و به چگونگی دریافت و پردازش اطلاعات در انسان می‌پردازد.

ارگونومی کلان:

تازه‌ترین جزء ارگونومی است و به زیر سامانه‌ها یعنی انسان، ماشین و محیط توجه ویژه دارد.